سكوي اصلی فاز 18 پارس جنوبي

آغاز توليد گاز از سكوي اصلی فاز 18 پارس جنوبي

تولید و برداشت گاز از سکوی فاز ۱۸ پارس جنوبی جهت فرآورش در پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ این میدان مشترک آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس،‌ با اتمام عملیات چاههای باقیمانده سکوی نخست فاز ۱۸ و با توجه به وجود ظرفیت های پالایشی جدید در فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، تولیدات این بخش از میدان به ظرفیت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز پس از انتقال جهت شیرین سازی و فراورش به پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ انتقال می یابد.
مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ با اعلام این خبر گفت: طبق تصمیات اتخاذ شده از سوی وزارت نفت مقرر شده است تا به منظور حداکثرسازی سطح تولید گاز از این میدان مشترک، پالایشگاه هایی که آمادگی بیشتری برای دریافت گاز از دریا دارند با اتصال به سکوهای تولیدی منابع گازی لازم را دریافت کنند .
حسن بویری ادامه داد: با توجه به اینکه در حال حاضر پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ آمادگی بیشتری برای دریافت گاز از سکوی A18 را دارد گفت: با ایجاد ارتباط میان خطوط انتقال گاز این دو فاز از طریق اجرای خطوط لوله در حوزه خشکی عسلویه، گاز تولیدی سکو ۱۸ جهت انجام فراورش و تولید محصولات جانبی به فازهای ۱۵ و ۱۶ ارسال می شود.
وی با اشاره به اجرای موفق این عملیات و آغاز تولید و برداشت گاز از این حوزه افزود: هم اکنون بخشی از منابع موجود در این بخش از میدان به فازهای ۱۵ و ۱۶ منتقل می شود که به تدریج و با استمرار این روند، ظرف ۱۰ روز آینده میزان برداشت و تولید به ۱۴ میلیون متر مکعب ( ۵۰۰ میلیون فوت مکعب) افزایش خواهد یافت .
مجری فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی یادآور شد : هم اکنون دو ردیف شیرین سازی این پالایشگاه به ظرفیت تولید روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز از طریق استفاده از منابع گازی فازهای ۶ ، ۷ و ۸ در حال بهره برداری است که پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک با تکمیل تجهیزات دریافت، گاز سکوی A18 و A17 به این پالالیشگاه منتقل خواهد شد .

منبع : نفت و گاز پارس