نحوه تفكیك كنتور آب در ساختمان‌های مسكونی

امكان تفكیك كنتور آب در ساختمان‌های مسكونی برای واقعی‌شدن هزینه مصرف آب هر خانوار، به شرط رضایت كتبی همه ساكنان –كلیه مالكان واحدهای مسكونی در یك مجتمع- فراهم شد.
مدیر عامل آبفای تهران در این باره گفت: از زمان ارائه درخواست برای نصب كنتور جداگانه آب، حداكثر 10 روزه عملیات تفكیك توسط ماموران اداره آب در داخل مجتمع آغاز می‌شود.
حبیب‌ا… براتی افزود: تفكیك كنتور آب فقط در ساختمان‌هایی كه تونل تاسیسات –رایزر- در آنها وجود دارد، ممكن است، به‌طوری‌كه باید در مسیر ورود لوله آب به هر واحد مسكونی، امكان نصب یك كنتور وجود داشته باشد.

مدیرعامل آبفای تهران درباره هزینه‌های نصب كنتور جداگانه آب نیز تصریح كرد: میزان دقیق هزینه بسته به مشخصات هر ساختمان، متفاوت است، به عنوان مثال در یك ساختمان مسكونی 4 طبقه 8 واحدی چنانچه تاسیسات فنی اجازه تفكیك كنتور آب را بدهد، هزینه تفكیك برای مجموع واحدها حدود یك میلیون تومان برآورد می‌شود، اما چنانچه در ساختمان‌های قدیمی برای تفكیك كنتورها نیاز به انجام عملیات ساختمانی و طراحی رایزر باشد، این رقم تا 5 میلیون تومان هم قابل افزایش است.

براتی افزود: تصمیم و اجماع همه ساكنان یك مجتمع برای تفكیك كنتور آب الزامی است. وی همچنین در این باره به خبرگزاری فارس نیز گفت: تاكنون از میان 850 هزار مشترك آب در تهران، فقط حدود 8500 نفر یعنی یك‌درصد مشتركین اقدام به تفكیك كنتور آب كرده‌اند.

تفكیك كنتور در مجتمع‌های شلوغ ساده است؟
به گزارش دنیای‌اقتصاد، در آستانه اجرای قانون هدفمندكردن یارانه‌ها كه یكی از آثار ملموس این قانون، واقعی‌شدن –افزایش- هزینه مصرف انرژی شامل آب و برق و گاز است، موضوع تفكیك كنتورهای خانگی در ساختمان‌های مسكونی ذهن اغلب ساكنان را به خود مشغول كرده است، این در حالی است كه در مجتمع‌های پرواحد دارای بیش از 20 واحد مسكونی، اجماع در این باره سخت و مشكل ارزیابی می‌شود.

در مجتمع‌های شلوغ، جلب رضایت ساكنان به انجام كار پردردسر و وقت‌گیر تفكیك‌ كنتورهای آب و برق و گاز، ماموریت غیر ممكن قلمداد می‌شود. به نظر می‌رسد برای شروع كار، شرط رضایت همه ساكنان باید برداشته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید